Treceți la conținutul principal

Toamna-anonim

Si toamna asta, Doamne, e frumoasa..


Si, tot ce-ai randuit Tu este bun!

Tu esti Izvorul vietii azi si maine

Te-asculta soarele si stelele si luna

Si ierni si primaveri Ti se supun!



Si toamna asta, Doamne, e frumoasa...

Azi frunzele isi plang durerea pe poteci;

Dar, dincolo de iarna-i primavara

Vor inverzi campii si dealurile toate,

Va fi si ploaie calda nu doar stropii reci!



E frumusete-n fiecare toamna!

Si tot ce Te asculta e frumos!

Stiu, peste crengile ce par uscate-n miez de iarna,

Tu vei chema, in primavara, muguri si flori spre roada buna, cu folos!



Frumos e, Doamne, omul ce isi are

In TINE si izvor si mers si rost!

Chiar daca-i toamna rece, iarna, crivat...

In mana TA e viata, cald si adapost!

poezii-Toamna

Comentarii

Muse a spus…
loué soit-il...
disa a spus…
Il merite toute notre consideration.